Jump to content

Dýchne na Vás optimismus?

Ač dnes již zelené stěny nejsou na trhu novinkou, přesto dodávají interiéru velmi pozitivní, optimistický a originální nádech. Při pohledu do zeleně je v mnohých z nás vyvolán příjemný pocit a požitek k neokoukání.

Image

Prví zelená stěna vznikla ve 30. letech minulého století v Riu de Janeiru navržena známým architektem Le Corbusierem společně se zahradním architektem Roberto Burle Marxem. Image

bydleni.idnes.cz

Více však proslavil realizaci vertikálních zahrad francouzský botanik, vědec a umělecký designer Patrick Blanc. Svá umělecká zelená díla tvoří bez použití půdy, která je pouhou mechanickou oporou. Pouze voda a minerály obsažené v půdě jsou potřebné k vytváření fotosyntézy, spolu se světlem a oxidem uhličitým.

Image

Dnes už zelené stěny nemusí reprezentovat pouze obchodní a administrativní budovy, ale mohou být součástí našeho domova.  K realizaci takové stěny je zapotřebí vědět umístění rostliny a její náročnost. Ne každá rostlina potřebuje přímé slunce a častou vláhu. 

Image

Pokud tedy chceme nakombinovat několik různých rostlin je důležité shodovat se v jejich potřebách a nárocích. Nezapomenout, že rostlina se rozrůstá a tudíž počítat s dostatečným  prostorem stěny. Rostliny mají rády stálou teplotu, proto v létě více větrat než-li v zimě. 

Image

Pro realizaci efektního řešení zelené stěny menších rostlin je oblouk z drátu, který je oběma konci zakotven v květináči – vhodný je pro voskovku, mučenku i jasmín.

Image

Do květináče lze zakotvit mřížky ze dřeva, kovu, bambusu či proutí. Ideální jsou pro úponkaté druhy, jako je žumen, či pro ovíjivou voskovku či mučenku.

Image

Tropickým druhům, jako je scindapsus, fíkovník či filodendron,  se velmi daří na tyči obalené mechem nebo rouře z pletiva vyplněné rašelinou, či na běžně prodávaném kmínku z kokosových vláken. Tyto podklady  se udržují stále vlhké – rostlina se jich časem sama přichytí kořínky, zprvu potřebuje navést.

Image

zdroj internet

Napište nám
Napište nám